"Drogówka"

O czym to jest: Smutna rzeczywistość polskiej policji.

drogówka film recenzja smarzowski

Recenzja filmu:

Z reguły nie lubię polskich filmów. Są przewidywalne, pretensjonalne, źle zagrane, źle udźwiękowione, patetyczne i brzydkie. Ale dla filmów Wojtka Smarzowskiego robię wyjątek. Każdy jego kolejny obraz utwierdza mnie w przekonaniu, że da się w tym kraju zrobić dobre kino, trzeba po prostu umieć! A on to potrafi. Dlatego też sięgnąłem po "Drogówkę", współczesną satyrę na temat policji (z naciskiem na policję drogową). Film nakręcono niezwykle realistycznie, aż do tego stopnia, że wygląda jak dokument - ma tu znaczenie zarówno prowadzenie kamery, jak i dialogi, niesamowicie prawdziwe i brzmiące jak nagrane wprost z ulicy (dokładnie w ten sposób mówią zwykli ludzie!). Ale nic w tym dziwnego, bo Smarzowski sprytnie wykorzystał rzeczywistość do tworzenia sztuki (przykładem niech będzie inkorporacja legendarnego i popularnego na YouTube monologu czołgisty Andrzeja).

Nagromadzenie w obsadzie wszystkich "mord" polskiego kina dało niesamowitą, wybuchową mieszankę. Większość kreacji natychmiast zapada w pamięć - nie ma tu wymuskanych chłoptasiów i sztucznych panienek z TVN-owskich seriali, są za to ulubieńcy Smarzowskiego jak Jakubik, Dziędziel czy Braciak. A Bartłomiej Topa jako główny bohater jest po prostu rewelacyjny! Prawdziwy antybohater, którego widz lubi mimo wszystkich wad i życzy mu jak najlepiej.

Co jednak najciekawsze, w trakcie seansu "Drogówka" zmienia się z czarnej komedii w pełnokrwisty film kryminalny, idący zgodnie z linią "tylko niesłusznie oskarżony policjant może rozwiązać zagadkę morderstwa". Mamy więc pościgi, tajemnice, łapówki i rosnące poczucie zagrożenia. Wszystko, czego nie powstydziłby się porządny hollywoodzki thriller. Oczywiście w polskich realiach. Polscy widzowie dobrze wiedzą, że patologie które pojawiły się na ekranie, otaczają nas wszędzie dookoła. Smarzowski po prostu zebrał je razem do kupy, co każe nam spojrzeć w lustro. A już z pewnością musi tam spojrzeć polska policja.

Wniosek: Ryje głowę. Doskonałe kino!


Copyright © Jest Kultowo! , Blogger