"Obywatel"

O czym to jest: Nieoczekiwane przygody zwykłego, przeciętnego Polaka.

obywatel recenzja filmu jerzy maciej stuhr

Recenzja filmu:

Jakaś ostatnio moda na filmy w stylu "Forresta Gumpa". Najpierw mieliśmy szwedzkiego "Stulatka", a teraz dostaliśmy polski odpowiednik, czyli "Obywatela" w wykonaniu dwóch pokoleń Stuhrów. I choć przygody Stuhrów wypadają na ekranie gorzej od Toma Hanksa, to wciąż jest to niezły film, zabawny, bardzo mądry i dosyć niewygodny dla tych, którzy nie lubią przeglądać się w lustrze.

Śledzimy losy głównego bohatera - obywatela Jana Bratka - przez czasy wczesnego PRL, stalinizmu, Marca '68, Solidarności, stanu wojennego, przemian po roku '89 i w końcu współczesnej nam III RP. Zaznaczmy na początku, że dostaje się tu wszystkim polskim przywarom narodowym, na czele z niedorzecznym anstysemityzmem bez Żydów, węszeniem spisków i fasadową religijnością. Nie sposób nie współczuć głównemu bohaterowi, który nie jest ani specjalnie mądry, ani ambitny, a i tak zostaje wplątany raz za razem w młyny historii (ale z drugiej strony, czy właśnie nie taki jest los Polaków?). Na plus należy oddać to, że nie ma tu jednoznacznie złych, jak i jednoznacznie dobrych postaci. Kochająca żona może być jednocześnie okrutnym kapitanem SB, chciwy Żyd-filatelista zestawiony jest z mądrym Żydem-artystą, prześladowany opozycjonista wyżywa się na niewinnym koledze, a i Bogu ducha winna matka głównego bohatera ma czarne karty w swoim życiorysie. Na tym filmie śmiejemy się często, ale czasem jest to śmiech przez łzy, zwłaszcza dla tych, którzy znają co nieco historii.

Gra aktorska jest perfekcyjna, a płynne przejście z młodego do starego Stuhra wypada bardzo ciekawie (mimo że widać, że to syn równał do ojca, a nie na odwrót). Na minus wypada niestety reżyseria, czasami zbyt chaotyczna i tak jakby niestaranna - ale mimo wszystko na akceptowalnym poziomie. Jest to ważny kawałek polskiego kina, choć jestem pewien, że wiele osób poczuje się nim nawet obrażonych. Trudno! Tacy jesteśmy.

Wniosek: Bardzo dobry film, choć dla niektórych pewnie ciężki do strawienia.


Copyright © Jest Kultowo! , Blogger