"Star Trek VI: The Undiscovered Country" ("Star Trek VI: Wojna o Pokój")

O czym to jest: Kapitan Kirk musi doprowadzić do pokoju z Klingonami.

star trek wojna o pokój film recenzja shatner nimoy kirk spock

Recenzja filmu:

Mam problem z tym filmem. Z jednej strony nie był wcale taki zły - widywałem znacznie gorsze. Miał też kilka fajnych pomysłów i scen, które zapadły mi w pamięć. Ale obawiam się, że przygody klasycznej załogi U.S.S. Enterprise z kapitanem Kirkiem na czele, znużyły się mi tak bardzo, że szósty kinowy film z ich udziałem to po prostu o jeden za dużo. I jakkolwiek okrutnie to zabrzmi, cieszę się, że to już koniec!

Tym razem Kirk, w ramach analogii do zakończenia Zimnej Wojny i upadku ZSRR (film nakręcono w 1991 roku), musi zawrzeć pokój ze śmiertelnymi wrogami, czyli barbarzyńskimi Klingonami. Jak można się domyśleć, po obydwu stronach nie brakuje przeciwników takiego porozumienia, którzy zrobią wszystko, by wojna rozgorzała na nowo. Oczywiście Kirk, jak przystało na podstarzałego herosa rodem z lat 60., nie podda się bez walki - przetrwa bitwy kosmiczne, strzelaniny, pościgi, klingońskie więzienie (swoją drogą bardzo fajnie zrobione), a nawet zdradę we własnych szeregach, by w galaktyce zapanował pokój.

O ile cieszę się, że wrogiem znowu są Klingoni, to ze smutkiem stwierdzam, iż Christopher Plummer w roli głównego przeciwnika był chyba najbardziej przerysowany ze wszystkich dotychczasowych wrogów Kirka (zwłaszcza z wąsem a'la Fu Manchu). Sam nie wiem, czy czułem się bardziej rozbawiony, czy zażenowany jego rolą - a chyba nie o to chodziło twórcom. Cała reszta obsady grała tak jak do tej pory, więc nie ma co się rozwodzić na ich temat (może z wyjątkiem tego, że niektórzy z nich już dawno powinni się udać na aktorską emeryturę).

"The Undiscovered Country" kończy przydługą gwiezdną wędrówkę kapitana Kirka i przyjaciół, kładąc podwaliny pod nową epokę. Czy kolejne części będą lepsze, czy gorsze? Przekonajmy się sami!

Wniosek: Nakręcone z rozmachem, ale niestety zbyt leciwe.


<<< Sprawdź kolejność oglądania starej serii "Star Trek"! >>>


Copyright © Jest Kultowo! , Blogger