"Deepwater Horizon" ("Żywioł - Deepwater Horizon")

O czym to jest: Prawdziwa historia katastrofy platformy wiertniczej Deepwater Horizon.

żywioł deepwater horizon film recenzja wahllberg malkovich russell

Recenzja filmu:

No to Peter Berg (reżyser) i Mark Wahlberg (aktor) zaskoczyli mnie po raz drugi. Po zadziwiająco udanym wojennym dramacie „Lone Survivor”, panowie zaprezentowali prawdziwą i bardzo wierną faktom historię eksplozji i zatonięcia platformy wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej. Katastrofa przyniosła ofiary śmiertelne i wywołała największą klęskę ekologiczną w historii USA. Wyciek ropy udało się zatamować dopiero po kilku miesiącach, a jego skutki cały region będzie odczuwał przez dziesięciolecia. Idealny temat dla Hollywood, prawda? 

Po słabym trailerze obawiałem się kukurydzianego amerykańskiego patosu z flagą w tle. I choć flaga faktycznie była, to „Deepwater Horizon” okazał się filmem wartkim, trzymającym w napięciu, doskonale nakręconym i zagranym. Oczywiście Mark Wahlberg nie dostanie za tą rolę Oscara, ale przynajmniej wypadł bardzo wiarygodnie, wspomagany na dodatek przez takie legendy kina jak Kurt Russell i John Malkovich. Fantastycznie pokazany został cały skomplikowany proces prowadzący do katastrofy – problemy techniczne, ignorowanie procedur bezpieczeństwa i zwykła korporacyjna chciwość. Świetnym ruchem twórców była minimalizacja efektów specjalnych na rzecz pirotechniki i staromodnej roboty filmowej: solidnej scenografii, dynamicznych ujęć, wpadającej w ucho muzyki i sprawnego montażu. 

„Deepwater Horizon”, jak mało który film, pokazuje świat platform wiertniczych i przemysłu paliwowego, gdzie w grze są gigantycznie pieniądze, a ludzie pracują w naprawdę niebezpiecznych warunkach. Ogląda się go jak dokument, co moim zdaniem tylko podkreśla jego wartość. Nie mogę się doczekać wydania na Blu-ray – chcę go do kolekcji! 

P.S. Co ciekawe, duet Berg-Wahlberg pracuje właśnie nad filmem „Patriots Day” o zamachu w Bostonie w 2013 roku. Czyżby szykował się kolejny hit?

Wniosek: Świetny film. Rewelacyjnie się ogląda!


Copyright © Jest Kultowo! , Blogger