"Dawn of the Planet of the Apes" ("Ewolucja Planety Małp")

O czym to jest: Ludzie i małpy walczą o władzę nad Ziemią.

ewolucja planety małp film recenzja serkis oldman clarke

Recenzja filmu:

Zgodnie z obietnicami twórców, otrzymaliśmy drugą część rebootu "Planety Małp", co zapewne wkrótce przerodzi się w trylogię (albo i więcej). Pierwsza część, czyli "Geneza", nie była jakoś specjalnie oszałamiająca, ale przynajmniej zrobiono ją porządnie. Z zadowoleniem stwierdzam, że kontynuacja trzyma poziom, choć po świetnym trailerze spodziewałem się ciut więcej.

O ile pierwsza część była w de facto filmem obyczajowym (o ile można tak nazwać kino SF), to z drugiej zrobiono fallout. Kocham fallout i postapokaliptyczną rzeczywistość, dlatego byłem bardzo, bardzo ciekawy co dostaniemy. I dostaliśmy niezłą scenografię, niezłe realia, niezłą fabułę i niezłą grę aktorską. Nie było tu wykrzykników, ot po prostu solidne SF. Dziękuję niebiosom, że nie musiałem oglądać niedorzecznie uśmiechniętej twarzy Jamesa Franco, dostając w zamian jak zawsze rewelacyjnego Gary'ego Oldmana i ciut mniej rewelacyjnego Jasona Clarke'a, który z niezrozumiałych dla mnie przyczyn ostatnio wspina się w hierarchii kina SF, mimo że nie prezentuje nic specjalnego. No ale trudno.

Ale ten film to Planeta Małp, co oznacza że ludzie są tu na drugim planie. Głównym bohaterem jest nadal szympans Cezar, mieszkający w swoim paleolitycznym małpim mieście. Naprawdę wypada mi pochwalić sposób, w jaki scenarzyści rozwinęli postać inteligentnego szympansa. Nowe wyzwania, nowe problemy i jeden krok bliżej stania się "człowiekiem". Tylko czy naprawdę małpom o to chodziło? Podoba mi się koncepcja, że szympansy, goryle czy orangutany to takie same małpy jak homo sapiens, z takimi samymi pragnieniami i problemami. Tylko są bardziej szczere. Ale też do czasu.

Oglądajcie, bo to dobra rozrywka, a i da się z niej wyciągnąć jakąś głębszą ideę. Trzymam kciuki za kolejne części.

P.S. Tylko dlaczego tytułowy "Świt Planety Małp" polski dystrybutor zmienił na "Ewolucję Planety Małp"? Ech.

Wniosek: Niezłe SF. Liczę na więcej w przyszłości.


<<< Sprawdź kolejność oglądania serii Planeta Małp! >>>


Copyright © Jest Kultowo! , Blogger