HBO Max - czy nadchodzi nowy lider rynku VOD?

Telewizji kablowej HBO nie trzeba chyba przedstawiać. Pod względem jakości w poziomie dostarczanych programów i oryginalnych treści jest to chyba światowy numer 1 (choć oryginalne produkcje Netflixa niewiele jej ustępują). HBO wygrywa jednak tym, że wciąż jest telewizją w klasycznym rozumieniu tego słowa, a jej usługa streamingowa - HBO GO - cieszy się sporą popularnością również w Polsce (spora w tym zasługa światowego hitu - "Gry o Tron"). Wszystko wskazuje jednak na to, że w 2020 roku HBO przejdzie do prawdziwej ofensywy, która zagrozi dominacji Netflixa i wznoszącego się Disney+.


Co to jest HBO Max?


Zacznijmy od tego, że HBO jest własnością koncernu WarnerMedia, który w swoim pakiecie ma m.in wytwórnię WarnerBros, oraz telewizje Cinemax, TNT czy Cartoon Network. Posiada też prawa do całej franczyzy DC Comics (stąd stworzenie "DC Extended Universe"). Właściciele WarnerMedia słusznie stwierdzili, że w sytuacji wzrostu popularności platform VOD nie mogą pozostać w tyle, dlatego zaplanowali odpalenie serwisu HBO Max, który ma prezentować treści ze wszystkich źródeł w portfolio koncernu. Prawdopodobnie oznacza to, że dotychczasowa usługa HBO GO straci rację bytu i będzie wchłonięta przez HBO Max - aczkolwiek na finalne ustalenia trzeba będzie poczekać. 

HBO Max - kiedy w Polsce?


Niestety nie znamy daty premiery usługi nad Wisłą. Serwis ma zadebiutować w USA w maju 2020 roku. Można się spodziewać, że wzorem Disney+ będzie sukcesywnie rozszerzany na kolejne rynki. Jest jednak bardziej niż pewne, że Polska nie załapie się w pierwszym szeregu uprzywilejowanych - ten "zaszczyt" dotyczy zazwyczaj bardziej rozwiniętych krajów anglosaskich i zachodnioeuropejskich. Wyjściem z tej sytuacji będzie zapewne usługa VPN, która pozwoli legalnie obywatelom Polski wykupić dostęp do platformy. 


HBO Max - co nowego w ofercie?


Oprócz całego "DC Extended Universe" oraz innych filmów i seriali opartych na komiksowym pierwowzorze, czeka nas parę prawdziwych kąsków. Moje oczy skierowane są na planowany serial "Dune: The Sisterhood" powiązany z najbardziej oczekiwanym przez nas filmem 2020, czyli "Dune". Ciekawą propozycją jest też zapowiedź "Raised by Wolves", serialu spod znaku Ridleya Scotta, w którym androidy będą wychowywać ludzkie dzieci na obcej planecie. Interesujący też może być postapokaliptyczny serial "DMZ" w klimacie "Ucieczki z Nowego Jorku", połączonej z prawdziwymi doświadczeniami uczestników Huraganu Katrina i bitwy o Faludżę w Iraku w 2003 roku. To oczywiście tylko garść nadchodzących nowych produkcji. Jako widzowie musimy pamiętać, że HBO Max zaprezentuje wszystko z bogatej biblioteki HBO, filmów WarnerBros czy innych swoich telewizji (choć oczywiście zapewne nie wszystko naraz i nie wszędzie). Pozostaje tylko czekać!
Copyright © Jest Kultowo! , Blogger